Zaznacz stronę

Gorąco, gorąco, nie do oddychania… Wysokie temperatury dosłownie wpędzają klientów do sklepów z wentylatorami i klimatyzatorami, ale większość z nich jest wyprzedana. Jednak z klimatyzatorami typu split można napotkać również inny problem: ich montaż na elewacji może być zabroniony przez właściciela budynku.

+48 602 232 848 – Klimatyzatory do mieszkań w blokach Gliwice, Zabrze, Katowice, Śląsk – https://www.ad-serwis.e-slask.eu/montaz-klimatyzacji-slask/

O ile właściciele domów jednorodzinnych mają możliwość wyboru klimatyzacji wedle możliwości finansowych, o tyle mieszkańcy mieszkań w blokach znajdują się w znacznie trudniejszej sytuacji.

Chociaż przepisy budowlane praktycznie nie dotyczą instalacji klimatyzacji na elewacji jako takiej, elewacja lub dach domu jest częścią wspólną domu w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a więc w zwykle wspólnoty czy spółdzielni.

klimatyzacja w bloku
klimatyzacja w bloku

Dlatego przed zakupem klimatyzacji typu split należy dokładnie zapoznać się ze statutem spółdzielni / wspólnoty, może on zawierać np. zgodę zgromadzenia (najczęściej bezwzględną większością) lub komitetu społeczności na zainstalowanie jednostki typu split. Dotyczy to nie tylko elewacji, ale także lokalizacji na balkonie! Chociaż jest przeznaczony do wyłącznego użytku właściciela mieszkania, pionowe konstrukcje ( elewacja ) pozostają własnością wspólną.

Problem z instalacją klimatyzatora w bloku wielorodzinnym

Właściciele mieszkań, które nie posiadają balkonów, mogą poprosić o montaż na dachu.

„Wystarczy, że przejścia między piętrami są zabetonowane. Wiercenie niezbędnych otworów często oznacza demontaż muszli klozetowej i usunięcie części tylnej ściany, aby zapewnić wystarczający dostęp. Jeśli konieczne będzie zastosowanie tzw. wiercenia rdzeniowego, tylko wiertło ma ponad metr długości – ostrzegają fachowcy montujący klimatyzatory w blokach Zabrza, Gliwic i innych Śląskich miast.

Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej, rozwiązanie do bloków mieszkalnych

W Polsce nie ma dużego zainteresowania instalacją klimatyzatorów bezpośrednio na elewacji. I oczywiście nie chodzi tylko o bloki, w historycznych centrach miast konserwatorzy są zasadniczo przeciwni.

W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie klimatyzacji, która nie posiada kompresora na zewnątrz, wszystko tj. wentylator, chłodnica i kompresor znajdują się w jednostce wewnętrznej. Do montażu potrzebne są jednak dwa otwory w ścianie.

Najszybsze rozwiązanie w celu montażu instalatora w bloku mieszkalnym

Zestaw okienny do mobilnej klimatyzacji – osłona rury, część okienna, 1x przedłużenie części okiennej, bezpiecznik okienny

Niestety większość ludzi nie myśli o klimatyzacji aż do lata. „Jednocześnie klimatyzację można montować od listopada do kwietnia bez skracania gwarancji” – podkreślają fachowcy montujący klimatyzatory

klimatyzator w bloku
klimatyzator w bloku

Każdy, kto „zapomniał” o klimatyzacji, może wybrać wersję mobilną. Ale przy zakupie i wyborze uważaj, ciepłe powietrze należy usunąć i samo „przerzucenie” węża przez okno niczego nie rozwiązuje, ponadto im dłużej wąż pozostaje w pomieszczeniu, tym bardziej „zalewasz” pomieszczenie ciepłem z klimatyzatora.

Warto więc dopłacić za tzw. zestawy okienne lub uszczelki okienne, które również dobrze prezentują się z estetycznego punktu widzenia.


Zadzwoń! Zapytaj!