Zaznacz stronę

Różne modele klimatyzatorów i systemów ścianek działowych są już mocno osadzone we współczesnym życiu ludzkim – dziś to urządzenie gospodarstwa domowego nie jest uważane za luksus, jak to było w ostatnich czasach. Produkty te są specjalnie zaprojektowane, aby latem łagodnie stworzyć korzystny mikroklimat wewnątrz budynków, ale wiele modeli może ogrzewać pomieszczenia poza sezonem. Zasadniczo klimatyzator jest podobny do rozmieszczenia jednostek w oddzielnych systemach ścianek działowych, z tą różnicą, że pierwszy ma zwykle jedną bryłę, a drugi dwa bloki. Zasada działania zepsutego systemu jest podobna do zasady działania standardowego domowego klimatyzatora okiennego lub podłogowego.

budowa klimatyzatora

Jak jest zrozumiałe, jak działa klimatyzator, części klimatyzatora należy zbadać oddzielnie: jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną.

Urządzenie zdalne

Konstrukcja jednostki zewnętrznej jest bardzo złożona, ponieważ steruje działaniem całego systemu zgodnie z ustawionymi trybami, które są wprowadzane ręcznie przez użytkownika. 

Ciecze płynne odparowują, aktywnie absorbują ciepło z powierzchni, na której się znajdują, a gdy dochodzi do kondensacji, następuje proces odwrotny – to podstawa działania układu klimatyzacji. Produkty te nie mogą wytwarzać zimna, ale przenoszą ciepło tylko z chłodzonego obiektu na ulicę lub odwrotnie, co następuje po włączeniu trybu ogrzewania. Ciepło to energia, nie może zniknąć bez śladu ani pochodzić z dowolnego miejsca, jego głównym nośnikiem lotniczym jest czynnik chłodniczy.

Podczas chłodzenia freon paruje i skrapla się w jednostce zdalnej po sprężeniu sprężarki do określonej konsystencji. Jeśli działanie klimatyzatora lub oddzielnego systemu jest przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń, dzieje się odwrotnie.

Charakterystyki techniczne klimatyzatorów domowych obejmują: moc znamionową, która jest przeznaczona do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń. Takie produkty projektowe są używane poza sezonem, ale tylko w temperaturach powyżej zera nie można ich włączyć do zimna. Ponadto ogrzewanie odbywa się według specjalnego schematu: podłoga jest podgrzewana, tworząc komfortową atmosferę dla stóp.

Jednostka i zasada działania klimatyzatora nie różni się niczym od jakiejkolwiek jednostki w systemie samodzielnym, różnica polega tylko na pewnych niuansach, więc bardzo trudno jest dokładnie odpowiedzieć na pytanie, który sprzęt najlepiej pasuje do zadań – każdy ma swoje zalety i wady.

Konstrukcja klimatyzatorów okiennych różni się specyficzną konstrukcją – jeden z nich znajduje się wewnątrz, a drugi – za blokiem okiennym. W wersji monoblokowej podłogowej są podobne tylko pod względem konstrukcji, ponieważ wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. Części robocze – wentylator i sprężarka – emitują więcej hałasu niż oddzielne systemy, ponieważ mają oddzielne urządzenia umieszczone na zewnątrz pomieszczenia.

Zanim zdecydujesz się na zakup takiego produktu w swoim domu, musisz porównać parametry techniczne najtańszych systemów ścianek działowych o podobnych parametrach zespołu podłogowego lub okiennego – każdy typ ma wiele pozytywnych i negatywnych niuansów, więc nie jest łatwo wyciągnąć ostateczny wniosek.

Zadzwoń! Zapytaj!