Zaznacz stronę

Kiedy słupek rtęci na zewnętrznym termometrze nadal rośnie w upalne dni, w domu szybko robi się nieprzyjemnie gorąco. Właściwy sprzęt – klimatyzacja domowa – może pomóc. To wyprze ciepło na zewnątrz i zapewni przyjemny klimat w pomieszczeniu. Klimatyzacja w pomieszczeniu może być realizowana na różne sposoby. Przed podjęciem decyzji, jakie rodzaje klimatyzatorów wziąć pod uwagę, pomimo upałów, warto zachować chłodną głowę.

Jeśli planujesz remont lub dekorację wnętrz, skorzystaj z wyszukiwarki wykonawców dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Wypełnij krótki formularz, aby uzyskać dostęp do najlepszych ofert.

Planowanie i instalacja klimatyzacji w Twoim domu

Klimatyzacja domowa krok po kroku

Przed zainstalowaniem przenośnego lub stacjonarnego klimatyzatora pokojowego i przystąpieniem do poprawy komfortu w domu należy dokładnie przeanalizować potrzeby oraz możliwości techniczne i architektoniczne gospodarstwa domowego. Kluczowe pytanie, na które odpowiedź jest początkiem dalszych rozważań, brzmi: ile pomieszczeń i gdzie powinny znajdować się klimatyzatory?

Projektant określi, jak najlepiej dobrać parametry klimatyzatora domowego, aby skutecznie schłodzić wybrane pomieszczenia. Po obliczeniach określana jest wymagana moc chłodnicza dla każdego pomieszczenia i podejmowana jest decyzja, czy będzie to klimatyzator monoblokowy, czy multisolution.

Krok 1: Ustal wydajność chłodzenia jako najważniejszy parametr klimatyzatora

Przy obliczaniu wydajności chłodniczej należy wziąć pod uwagę następujące ważne czynniki:

  • kubatura pomieszczenia,
  • powierzchnie przeszklone,
  • ilość światła słonecznego,
  • przyciemniać obiekty
  • ilość osób przebywających w pokoju przez cały czas,
  • zasięg oświetlenia i inne urządzenia elektryczne wytwarzające ciepło.


Technicznie możliwe jest nieograniczone zwiększanie mocy chłodniczej. W praktyce jednak rosnąca moc klimatyzatorów domowych oznacza znacznie zwiększone koszty eksploatacji. Zasada jest prosta: więcej mocy to więcej prądu.

Niezależnie od tego, czy jest to mały klimatyzator typu split, czy elektryczny wielofunkcyjny klimatyzator wewnętrzny, wydajność chłodzenia nowego urządzenia jest zwykle wybierana tak, aby była nieco wyższa niż rzeczywiste zapotrzebowanie. Chodzi o zachowanie pewnej rezerwy na ewentualne zmiany czynników środowiskowych, np. włączenie dodatkowych źródeł ciepła w pomieszczeniu. W każdym przypadku wielkość tej nadwyżki mocy musi być dobierana bardzo ostrożnie. W celu obniżenia kosztów średnio- i długoterminowych, na etapie planowania warto przewidzieć ewentualne zmiany w mieszkaniu, które wpłyną na pracę klimatyzatora.

jaki klimatyzator wybrać do domu
jaki klimatyzator wybrać do domu

Krok 2: Wybierz system klimatyzacji do swojego domu

Przy określaniu wydajności chłodniczej należy wziąć pod uwagę typy klimatyzatorów i ich systemy operacyjne. Doświadczenie pokazuje, że wielu właścicieli domów wybiera tanie klimatyzatory typu split lub przenośne do wentylacji poszczególnych pomieszczeń.

W każdym konkretnym przypadku należy wziąć pod uwagę różne warunki architektoniczne. Przede wszystkim wyzwaniem jest zawsze alokacja mocy chłodniczej w zależności od wielkości pomieszczenia. Na przykład w mieszkaniach z dużym salonem, kuchnią i innymi pokojami tania klimatyzacja pokojowa nie jest odpowiedzią. Możesz rozważyć system jedno- lub wieloczęściowy.

Dostępne są klimatyzatory do 7 kW, które teoretycznie mogą kondycjonować powierzchnie do 80 m 2 . Tyle tylko, że trudno racjonalnie podzielić tę moc na osobne pomieszczenia. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest: jednostka wieloczęściowa z dwoma lub trzema mniejszymi klimatyzatorami. Jeśli szukasz więcej wskazówek, odwiedź również ten artykuł z porównaniem klimatyzatorów przenośnych i ściennych .

Krok 3: Oceń ewolucję Twoich potrzeb w zakresie klimatyzacji w przyszłości

Główne powody wyboru klimatyzatora typu split lub multiple wynikają z planowanej w przyszłości rozbudowy systemu klimatyzacji domowej. W przypadku systemu jednodzielnego taka możliwość jest wykluczona. Dla konsumenta oznacza to, że w razie potrzeby będzie musiał zostać zdemontowany i zastąpiony wieloklimatyzatorem lub będzie musiał zostać zainstalowany drugi oddzielny klimatyzator.

W tym drugim przypadku na zewnątrz należy zainstalować drugi klimatyzator. Zaleca się wcześniejsze planowanie nowych konstrukcji. Na przykład możesz łatwo zainstalować system, który współpracuje z pięcioma urządzeniami wewnętrznymi. W pierwszej fazie zostaną uruchomione trzy jednostki z możliwością rozbudowy systemu o kolejne dwie. Oczywiście wszystkie kable i złącza należy natychmiast zainstalować.

Rodzaje klimatyzatorów domowych – jakie wybrać?

Urządzenia monoblokowe i mobilna technologia chłodnicza

Mały elektryczny klimatyzator monoblokowy ma wiele zalet i można go w razie potrzeby przenieść w inne miejsce, jeśli w pobliżu znajduje się gniazdko. W ten sposób poszczególne pomieszczenia w domu mogą być chłodzone jedno po drugim. Klimatyzator kompaktowy posiada elastyczną rurę wydechową, przez którą gorące powietrze jest odprowadzane na zewnątrz. Idealnie nadaje się na montaż w okolicach blatów kuchennych np. w kuchniach hotelowych gdzie komfort pracy jest bardzo istotny.

Korzystne ceny i pozytywne recenzje klimatyzatora monoblokowego nieco przyćmiewa jego największa wada: rura wydechowa musi zostać wyjęta! Jeśli ktoś nie chce przewiercić się przez ścianę (co z kolei mocno ograniczy mobilność urządzenia), zwykle zawiesza rurę w otwartym oknie.

Urządzenie typu monoblok wytwarza niewielkie podciśnienie, które powoduje, że przez każdy otwór do mieszkania stale wtłaczane jest gorące powietrze z zewnątrz. Zmniejsza to sprawność klimatyzatora i zwiększa koszty eksploatacji, ponieważ jest jeszcze więcej schłodzonego powietrza. Jednym z rozwiązań jest nieco droższy system z dwoma osobnymi rurami: jedną do pobierania powietrza z zewnątrz i drugą do odprowadzania ciepła.

Klimatyzacja w domu Świerklaniec
Klimatyzacja w domu Świerklaniec

Nowoczesne klimatyzatory typu split

Alternatywą dla klimatyzatorów jednoelementowych jest jednostka podzielona na dwa segmenty, stąd angielska nazwa „split”. Działają podobnie do klimatyzatorów mobilnych. Składają się jednak z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, która usuwa skomplikowane rury z okna. Chociaż segment wewnętrzny ma tylko wentylator i wymiennik ciepła potrzebne do odparowania chłodziwa, wszystkie pozostałe elementy znajdują się w drugim segmencie na zewnątrz. Połączenie odbywa się przez dwa otwory w ścianie.

Szczególnie pozytywne opinie od rozdrobnionego klimatyzatora domowego wynikają z cichej i wydajnej pracy systemu. Szczególną zaletą jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej – system wielokrotny. W ten sposób jedno urządzenie może latem schłodzić wiele pomieszczeń.

Centralne klimatyzatory stacjonarne

W poszukiwaniu trwałego rozwiązania bez żmudnych elementów nie można pominąć centralnego stacjonarnego systemu klimatyzacji. Ponieważ wymaga to specyficznych narzędzi budowlanych, celem jest zaplanowanie takiego obiektu pod budowę domu lub remont. Urządzenie znajduje się w piwnicy lub garażu i jest podłączone do rozbudowanego systemu rur i kabli biegnących po całym domu. Dobry system klimatyzacji powinien skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 5-6 stopni. Wartą rozważenia opcją jest również przenośny klimatyzator.

Każdy klimatyzator wymaga konserwacji i czyszczenia

Zarówno klimatyzatory jednoblokowe, jak i segmentowe wymagają regularnego czyszczenia. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się zarodników i bakterii w klimatyzowanym pomieszczeniu. Czyszczenie jednostek monoblokowych jest dość proste: w klimatyzatorach mobilnych należy najpierw opróżnić zbiornik kondensatu i wyczyścić rury wlotowe i wylotowe.

Dokładne czyszczenie filtrów jest niezbędne do utrzymania pełnej wydajności chłodzenia oraz usunięcia zarodników grzybów i nagromadzenia bakterii. W większości przypadków można to zrobić po prostu za pomocą odkurzacza. Osady można usunąć mydłem i wodą. Zaleca się wymianę filtrów raz w roku.

Oceń: