Zaznacz stronę
  • Klimatyzacja może nie tylko schłodzić wnętrze, ale także je ogrzać. Jest to w zasadzie pompa ciepła powietrze-powietrze. Ogrzewanie z klimatyzacją jest stosunkowo ekonomiczne i komfortowe pod względem regulacji.
  • Klimatyzacja polecana jest głównie jako szybkie dodatkowe źródło ciepła lub do ogrzewania domów niskoenergetycznych.
  • Główną wadą klimatyzacji jako grzejnika jest hałas i problematyczny przepływ powietrza.

Decydując się na ogrzewanie z klimatyzacją należy wybrać odpowiedni rodzaj. Idealne modele są co najmniej w klasie energetycznej A ++ do chłodzenia i A + do ogrzewania. Generalnie moc grzewcza maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, co należy uwzględnić podczas montażu. Zwróć także uwagę na ogólną wydajność urządzenia, a zwłaszcza na jego hałas.

Klimatyzacja to tak naprawdę pompa ciepła

Klimatyzacja działa na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze , dzięki czemu może służyć również do ogrzewania. W porównaniu do konwencjonalnych nagrzewnic elektrycznych działa prawie czterokrotnie ekonomiczniej i bardzo szybko nagrzewa powietrze. Ciepłe powietrze w jednostce wewnętrznej jest dostępne zaraz po jej włączeniu. Ponadto wiele urządzeń jest wyposażonych w funkcję krótkotrwałego szybkiego nagrzewania.

ogrzewanie za pomocą klimatyzacji
ogrzewanie za pomocą klimatyzacji

Uważaj na przepływ powietrza

Jeśli ogrzewasz pomieszczenia za pomocą klimatyzacji, będziesz miał do czynienia z problematycznym przepływem powietrza powodowanym przez wentylator w jednostce wewnętrznej. Ciepłe powietrze często gromadzi się przy suficie, a chłodne przy ziemi. Komfort takiego ogrzewania nie jest więc zbyt duży. Ze względu na działanie klimatyzacji i jej ograniczenia bardziej nadaje się jako dodatkowe źródło ciepła, które może bardzo szybko pełnić swoją funkcję.

Wymaga regularnej konserwacji

Regularna konserwacja klimatyzacji ma duży wpływ na jakość jej pracy. Klimatyzacja ma wbudowane filtry, które oczyszczają powietrze. Jeśli nie zwróci się na nie wystarczającej uwagi, w filtrach zaczną gromadzić się bakterie i kurz, który następnie rozprzestrzeni się do wnętrza. Podczas codziennej eksploatacji zalecane jest regularne czyszczenie filtra przynajmniej raz w miesiącu.

Zadzwoń! Zapytaj!