Zaznacz stronę

Bardziej nowoczesna technologia i zmiana postawy ludzi air conditioning – pompa ciepła „s coraz bardziej atrakcyjne. I to nie tylko we własnych domach, ale także w mieszkaniach, w których mieszkańcy chcą stać się bardziej samodzielni, bardziej zieloni i ciepli/chłodni, kiedy potrzebują i ile potrzebują.

Klimatyzator czy pompa ciepła?

Być może widziałeś więcej niż jeden klimatyzator lub pompę ciepła w bezmiarze Internetu, ale czym się od nich różnią? Teraz niewielu znajduje tylko klimatyzatory, wszystkie mają funkcję ogrzewania i stają się klimatyzatorami – pompami ciepła. Więc w zasadzie pompa ciepła i klimatyzator są takie same. Oba pełnią te same funkcje: grzanie i chłodzenie. Jednak urządzenia te od dawna są używane przez ludzi jako klimatyzatory i większość sprzedawców nie zmienia tej nazwy. Inni nazywają to po prostu pompami ciepła, inni nazywają to klimatyzatorami – pompami ciepła, ale w rzeczywistości jest to jedno i to samo.

Montaż Klimatyzacji – Instalacja klimatyzacji – Pompy ciepłaZabrze – Pyskowice – Gliwice

Krzyżowa, Krzepice, Księży Las, Laryszów, Lasowice, Lisów, Lubliniec, Łącza, Łubie, Lubecko, Miasteczko Śląskie, Miedary, Mierzęcice, Mikołeska, Mikołów, Miotek, Morsko, Mysłowice, Nakło Śląskie, Niewiesze, Niezdrowice, Niezdara, Nowa Wieś, Nowe Chechło, Ogrodzieniec, Opatowice, Orzech, Orzesze, Osada Jana, Ossy, Ożarowice, Paczyna, Piasek, Piekary Śląskie, Pisarzowice, Pniowiec, Poczesna, Połomia, Porąbka, Poręba, Psary, Potępa, Przeczyce, Przezchlebie, Przeczyce, Pszczyna, Ptakowice, Pyrzowice, Pyskowice, Racibórz, Radzionków, Repty, Repty Śląskie, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Rudniki, Rudziniec, Rudno, Rybna, Rybnik, Rzeczyce, Rzędkowice, Sączów, Siemonia, Sierakowice, Siewierz, Sławków, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Solarnia, Sowice, Smolnica, Stare Tarnowice, Stolarzowice, Strzybnica, Strzelece Opolskie, Szałsza, Śródmieście-Centrum, Świerklaniec, Świnna, Tarnowskie Góry, Tąpkowice, Toszek, Trachy, Tworóg, Tychy, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowice, Wilkowiczki, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojska, Woźniki, Wyrazów, Zabrze, Zarzecze, Zawady, Zbrosławice, Zdów, Zebrzydowice, Zendek, Żarki Letnisko, Żernica, Żędowice, Ziemięcice, Żory, Żyglin, Żyglinek

Łubie, Zbrosławice, Tworóg, Połomnia, Pyskowice, Toszek, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Żory, Rybnik, Wielowieś, Księży Las, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Pławniowice, Kopienica, Wieszowa, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Kędzieżyn-Koźle, Mikołów, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Tychy, Rybnik, Aleksandria, Babienica, Blachownia, Biskupice, Bobrowniki Śląskie, Boronów, Borowiany, Boruszowice, Brynek, Brynica, Brzeziny Śląskie, Bytom, Celiny, Chechło, Chorzów, Ciasna, Cisiec, Cisownica, Cynków, Czechowice-Dziedzice, Czekanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień, Drutarnia, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Goleszów, Gorzyce, Gostyń, Góra Siewierska, Górniki, Hanusek, Herby, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jemielnica, Jerzowa, Kalety, Kamieniec, Kamińsko, Katowice, Karchowice, Kędzierzyn Koźle, Kiczora, Kieleczka, Kleszczów, Kłobuck, Knurów, Kocury, Kochanowice, Kokotek, Koszęcin, Kotowice, Kopienica, Konopiska, Koty, Kozłowa Góra, Kozłów, Krupski Młyn,

Istnieją jednak inne rodzaje pomp ciepła. Takich jak powietrze-woda lub gleba-woda . Więcej o nich dowiesz się w następnym artykule.

Jak ogólnie działa klimatyzator – pompa ciepła? To bardzo prosty proces. Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna są połączone miedzianymi rurkami i kablami. Rury przeznaczone są do przepływu freonu (czynnika chłodniczego) pomiędzy urządzeniami. Freon pochłania energię w jednym urządzeniu i rozprasza ją w innym.

montowanie klimatyzacji
montowanie klimatyzacji

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzator może być dwojakiego rodzaju: On / Off lub inwerter. Urządzenie typu On/Off działałoby na zasadzie włączania i wyłączania. Dzieje się tak, gdy klimatyzator chłodzi/nagrzewa się do określonej temperatury, a następnie wyłącza się. Włącza się ponownie po schłodzeniu/ogrzaniu. Ta zasada działania zużywa więcej energii i jest mało wydajna, częściej spotykana w tańszych wariantach klimatyzatorów powietrze-powietrze – pompach ciepła. Urządzenia tego typu mogą wydajnie pracować przy temperaturze zewnętrznej co najmniej -5 ˚C.

Zasada działania falownika jest zupełnie inna, nie wyłącza się, ale zmniejsza prędkość i utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu. Ta zasada działania wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza ilość zużywanej energii elektrycznej. Również tego typu klimatyzatory – pompy ciepła mogą pracować przy temperaturach zewnętrznych niższych niż Wł/Wył, do -25 ˚C, w zależności od producenta. Klimatyzator inwerterowy – pompy ciepła są szczególnie wskazane do zakupu dla konsumentów, którzy chcą z nich korzystać przez cały rok.

Klimatyzatory – pompy ciepła dzielą się dalej na różne typy. Urządzeniami mogą być rolety monoblokowe, kasetonowe, kanałowe, konsolowe, systemy Split i Multi Split, a także mobilne, które nie mieszczą się nigdzie, a po prostu stoją na podłodze.

Podział
Jest to system, który posiada jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. To właśnie ten system klimatyzacji wymaga do zainstalowania ściany wewnętrznej i zewnętrznej. Jeśli konieczne jest ogrzanie/chłodzenie większej liczby pomieszczeń, należy albo otworzyć wszystkie drzwi, aby umożliwić cyrkulację ciepła/chłodzenia przez pomieszczenia, albo w każdym z nich zainstalować oddzielny system z osobną jednostką wewnętrzną i zewnętrzną.

Jeśli chcesz mieć mniej urządzeń, możesz wybrać system Multi Split.

Multi Split
Jest to system umożliwiający podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Dlatego przed zakupem zastanów się, ile i ile sprzętu będziesz potrzebować. Chociaż Multi Split nie różni się zbytnio od Splitu pod względem ceny, wygląd zewnętrznej ściany Twojego domu/mieszkania będzie wyglądał o wiele bardziej atrakcyjnie przy jednym bloku na zewnątrz niż w przypadku zawieszenia na kilku drogach.

Okiennice monoblokowe
Ten typ klimatyzatora – pompy ciepła nie jest popularny na Litwie, ale najtańszy ze wszystkich typów. Składa się z jednego bloku, instalacja nie wymaga żadnej wiedzy, osoba może montować samodzielnie. Jednak są bardziej używane w krajach południowych, ponieważ mogą w większości tylko chłodzić i są dość hałaśliwe. Zamontowany na oknie. Połowa wewnątrz urządzenia, połowa na zewnątrz.

montaż klimatyzacji
montaż klimatyzacji

mobilny
Tego typu klimatyzatory – pompy ciepła są tańsze, ponieważ nie trzeba ich montować. Można je łatwo i prosto przetransportować do innego pomieszczenia (ważą sporo, około 40 kg, ale mają kółka i można je przesuwać). Jednak podobnie jak klimatyzatory okienne są głośne i posiadają dodatkowy elastyczny kanał do wydmuchiwania gorącego powietrza na zewnątrz. Dlatego centralę należy postawić przy oknie (wywiercić otwór w ścianie/oknie na rurę) lub zapewnić zbiornik, do którego będzie mógł spływać kondensat i odprowadzać go na stałe. Droższe wersje tego typu będą miały również funkcję grzania.

Kaseta
Tego typu klimatyzatory – pompy ciepła montuje się w suficie podwieszanym, dlatego do montażu takiego systemu konieczne jest posiadanie sufitu podwieszanego z odstępem min. 30-35 cm między sufitami. System jest ukryty i nie niszczy wnętrza. Nadaje się do chłodzenia/ogrzewania dużych pomieszczeń.

Kanał
Ten rodzaj systemu klimatyzacji jest również nazywany kanałem. Montowane są w kanałach wentylacyjnych sufitów podwieszanych. Dlatego myśląc o tym klimatyzatorze – pompie ciepła, musisz wziąć pod uwagę wszystko przed instalacją, budową domu lub mieszkania. W przypadku montażu kanałów w suficie podwieszanym należy zapewnić doskonałą izolację kanałów. W dzisiejszych czasach można już montować kanały na otwartej przestrzeni, ale zaleca się to robić tylko przy bardzo wysokich sufitach. Największą zaletą tego typu jest to, że system można całkowicie ukryć, a do pomieszczeń dostaje się świeże powietrze. Idealny do chłodzenia / wentylacji / ogrzewania większych pomieszczeń lub kilku pomieszczeń. Opcja bezgłośna. Dużą wadą tego systemu jest izolacja kanałów. Nierzadko zdarza się, że słabo izolowane systemy

Konsola
Klimatyzatory konsolowe mogą być montowane na suficie – na suficie; lub podłoga – montowana poziomo lub pionowo na ścianie tuż przy podłodze. Można je również zamontować we wnęce.

Ogrzewany obszar

Przy obliczaniu powierzchni ogrzewanej / chłodzonej należy wziąć pod uwagę wiele czynników i najlepiej to zrobić specjalista. Obliczenie potrzebnej mocy zależy od ilości okien i boków, ilości osób przebywających stale w pomieszczeniu, zastosowanej elektroniki oraz wytrzymałości budynku. Jeśli jednak chcesz wiedzieć tu i teraz, ile mocy będziesz potrzebować, możesz skorzystać ze wspólnej, przybliżonej metody obliczeniowej. 1kW wymaga ogrzewania / chłodzenia ~ 10 m². Np. Jeśli potrzebujesz urządzenia o powierzchni 45m² , jego moc powinna wynosić co najmniej 4,5 kW.

Jeden klimatyzator – pompa ciepła przeznaczona jest do ogrzewania/chłodzenia tylko jednego pomieszczenia. Jeśli więc planujesz ogrzać mieszkanie 3-pokojowe, będziesz potrzebować 3 jednostek wewnętrznych, ale możesz też podłączyć je do jednej jednostki zewnętrznej (za pomocą systemu Multi Split). Pamiętaj tylko, aby wziąć pod uwagę jego ustawienia i ile urządzeń można podłączyć.

Dodatkowe przydatne funkcje

Producenci wszystkich klimatyzatorów – pomp ciepła dążą do jak najwyższej jakości, lepszego wzornictwa, cichej pracy i najbardziej wyrafinowanych funkcji dodatkowych. Każdy chce zadowolić konsumenta, ale podobnie jak sami konsumenci, producenci mają bardzo różne zasoby i produkują różne urządzenia. Dlatego jest rzeczą oczywistą, że lepiej wyglądający klimatyzator z wieloma dodatkowymi funkcjami – pompą ciepła – będzie wymagał odpowiedniej inwestycji przy zakupie. Przed zakupem systemu klimatyzacji z wieloma funkcjami warto zastanowić się, czy naprawdę ich potrzebujesz.

Większość klimatyzatorów wyższej jakości / bardziej nowoczesnych ma już system filtrów, który jest w stanie usunąć nie tylko kurz, ale także różne roztocza i sierść zwierząt poprzez filtrowanie powietrza. Obecnie najpopularniejszą funkcją dodatkową w klimatyzatorach – pompach ciepła – jest oczyszczanie powietrza.

Najnowsze klimatyzatory mają inteligentne oko, które skanuje pomieszczenie i automatycznie kieruje strumienie powietrza z dala od ludzi. W większości systemów dostępny jest również opcjonalny moduł WiFi, umożliwiający zdalne sterowanie urządzeniem.

Opieka i przygotowanie

W przypadku systemów Split nie musisz się martwić o wypełnienie freonem. Fabrycznie jednostka zewnętrzna jest wypełniona freonem, który może zostać uwolniony do systemu dopiero po podłączeniu wszystkich rur i usunięciu nagromadzonego powietrza z systemu.

Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, że klimatyzator-pompa ciepła jest nadal urządzeniem elektrycznym i wymaga gniazdka elektrycznego. Dlatego, jeśli remontujesz swój dom lub budujesz nowy dom, koniecznie poszukaj gniazdka elektrycznego we właściwym miejscu. Skąd wiesz, czy miejsce jest odpowiednie? Zawsze możesz zadzwonić i skonsultować się ze specjalistą w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, w którym zaleca się instalację urządzenia. Możesz również zadzwonić do specjalisty na konsultację domową, co ułatwi ocenę wszystkich okoliczności i wymagań dotyczących ogrzewania/chłodzenia w Twoim indywidualnym przypadku.

Klimatyzacja – właściwie serwisowana przez profesjonalistów pompa ciepła może służyć nawet kilkanaście lat. Przegląd roczny należy przeprowadzić przed sezonem grzewczym/chłodniczym. W zależności od celu, w jakim używasz swojego urządzenia. Możesz również samodzielnie przeprowadzić czyszczenie, ale w tym przypadku ryzykujesz utratę gwarancji producenta lub nie wiesz dokładnie, co i jak zrobić, aby uszkodzić swoje urządzenie.

Klimatyzator usuwa z powietrza do 2 litrów wody na godzinę. Dlatego ważne jest rozważenie możliwości podłączenia kanalizacji do kanalizacji przed pracami instalacyjnymi. Jeśli nie jest to możliwe, można go wynieść na zewnątrz. Jeżeli drenaż prowadzony jest na zewnątrz, zwłaszcza nie na parterach, w tym miejscu kapie woda, niszcząc estetyczny wygląd ściany.

Najważniejszą rzeczą przed myśleniem o naprawie lub instalacji systemu jest zastanowienie się, czego Ci brakuje i jakie są Twoje oczekiwania. Jeśli nie rozumiesz, czego potrzebujesz, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który ma doświadczenie w instalacji / konserwacji pomp ciepła – pomp ciepła.

Instalacja i montaż klimatyzacji

Instalacja klimatyzacji to bardzo ważna część, która decyduje o żywotności Twojego urządzenia. Nie daj się skusić szybkiej i taniej pracy od niewykwalifikowanego lub niewykwalifikowanego wykonawcy. Według specjalistów, po takiej pracy 80% sprzętu psuje się w taki czy inny sposób po kilku sezonach lub nawet szybciej. A tacy rzemieślnicy nie przejmą naprawy Twojego sprzętu, a Ty stracisz gwarancję producenta. Zazwyczaj wysokiej jakości instalacja powinna zająć 6-7 godzin i, w zależności od złożoności/ilości sprzętu, kosztować średnio około 300 euro.

Warto też pomyśleć o zamontowaniu systemu klimatyzacji przed naprawą. Urządzenia te można instalować nawet po zakończeniu wszystkich prac, ale w tym przypadku nie wszystkie rury zostałyby ukryte i nie wpłynęłoby to na estetyczny wygląd. Zdaniem ekspertów montaż klimatyzatorów przed naprawami może być nawet 1,5 razy tańszy. Wynika to z montażu rur od razu ukrytych w ścianie i innych niezbędnych kanałów. Po zakończeniu prac klimatyzator – pompa ciepła będzie wyglądała estetycznie, bez wystających wokół siebie obcych przedmiotów lub zmieniających kolor w wyniku użytkowania, a Ty zmniejszysz koszty instalacji.

Jeśli mieszkasz wysoko i nie masz łatwego dostępu do jednostki zewnętrznej, nie zaleca się instalowania klimatyzatora. Aby go zainstalować, powinieneś wynająć wieżę samochodową, która kosztuje dużo. Pojawiłyby się również dodatkowe koszty i trudności w przypadku awarii. Nawet profesjonaliści uważają, że trudno byłoby znaleźć brygadzistę, który zainstalowałby system klimatyzacji na wysokim poziomie, ponieważ często odmawiają skomplikowanych prac i trudniej jest wziąć odpowiedzialność za wszelkie problemy, które pojawią się po montażu.

Inne aspekty do rozważenia montażu klimatyzatora

Innym aspektem do rozważenia, jeśli chcesz zainstalować system klimatyzacji w mieszkaniu, jest hałas emitowany przez jednostkę zewnętrzną. Nie powinna to być instalacja przekraczająca dopuszczalny decybel i byłoby miło zapytać sąsiadów lub przeszkadzać ryczącej maszynie na dzikiej ścianie. Nowoczesne jednostki zewnętrzne, szczególnie te wyższej jakości i nieco droższe, będą miały regulator prędkości, który będzie bardziej ekonomiczny i ograniczy do minimum hałas pochodzący z zewnątrz.

Większość klimatyzatorów ma poziom hałasu około 40 decybeli, co zgodnie z litewskim prawem jest dozwolone przez całą dobę. Ale w nocy między 22-18:00. maksymalna dopuszczalna liczba decybeli to 45, więc jeśli masz tańszy klimatyzator lub nie działa on już tak wydajnie jak na początku instalacji, Twoi sąsiedzi mogą nadal nie tolerować hałasu. Dla ciebie zamieniłoby się to nie tylko w wyrzuty ze strony sąsiadów, ale także grzywny, gdyby podeszła do ciebie policja.

Pamiętaj też, że jeśli drenaż zostanie wyprowadzony na zewnątrz, a woda cały czas kapie, może to doprowadzić do niezadowolenia z sąsiadów i wywołać niezgodę.

Oceń: