Zaznacz stronę


Dlaczego warto wybrać pompę ciepła powietrze-woda?

Wybierając pompę ciepła wybierasz komfort . Będziesz mógł zapomnieć o jakimkolwiek paliwie, które może stworzyć dodatkową możliwość pożaru w Twoim domu. Nie będziesz musiał ciągle martwić się o działanie swojego systemu grzewczego, ponieważ działa on automatycznie. Oszczędza energię i pieniądze . Jeśli jesteś właścicielem lub budujesz nowy dom i planujesz instalację ogrzewania wodnego (grzejniki, podgrzewane podłogi) oraz przygotowania ciepłej wody , wybierz pompę typu powietrze-woda . Otrzymasz pełnowartościowy system, który może służyć jako jedyne źródło ciepła przez cały rok.

Zalety pompy ciepła powietrze-woda.

 • można go łatwo zintegrować z już istniejącym dowolnym innym konwencjonalnym systemem grzewczym i systemem przygotowania ciepłej wody;
 • W lecie pompa ciepła powietrze-woda przygotowuje wodę do użytku domowego przy niezwykle niskich kosztach.
 • łatwość podłączenia do grzejnika lub ogrzewania podłogowego;
 • koszty ogrzewania są zmniejszone;
 • jest to ekologiczny system grzewczy, który nie uwalnia CO2 do środowiska;
 • w kotłowni nie będzie kurzu, hałasu i popiołu;
 • montaż pompy ciepła nie wymaga żadnych robót ziemnych, frezowanie komina ani magazynowania paliwa;
 • kompaktowa jednostka zewnętrzna i wewnętrzna;
 • pompa ciepła powietrze-woda jest urządzeniem bezobsługowym, dzięki czemu możesz wyjść z domu nawet na dłuższy czas.
 • automatyczne uruchamianie, zatrzymywanie i odszranianie, które nie wymaga szczególnej uwagi.
 • praca w każdych warunkach pogodowych. Pompa ciepła pracuje przy temperaturze powietrza otoczenia od -25°C do +40°C, niezależnie od roku i pory dnia oraz warunków atmosferycznych (zachmurzenie, deszcz czy śnieg);
 • nie ma ryzyka zatrucia ( freon – całkowicie nieszkodliwy);

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła powietrze-woda?

Przy wyborze pompy ciepła najistotniejszym kryterium jest jej współczynnik sprawności , zwany COP (Coefficient Of Performance). COP to współczynnik efektywności ogrzewania . Jeśli COP wynosi 4, oznacza to, że stosunek zużycia energii elektrycznej do ciepła wynosi 1:4. Po zużyciu części energii elektrycznej, reszta korzyści generowanych przez pompę ciepła pochodzi ze środowiska.

Montujemy pompy ciepła na terenie Śląska:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica, Katowice, Chorzów, Knurów, Rybnik.

Wydajność pomp ciepła powietrze-woda?

Jeśli Twoja pompa ma moc 10kW, a COP przy temperaturze zewnętrznej -7 stopni wynosi 4,2 to oznacza, że ​​godzinowe zużycie energii elektrycznej na dostarczenie 10kW mocy cieplnej wyniesie 10/4,2 = 2,38kW. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników pokazujących sprawność pompy ciepła . Im wyższy COP przy niższych temperaturach zewnętrznych, tym niższe koszty w chłodne zimowe dni. Wydajność pompy ciepła zdecydowanie poprawi ocieplenie poddasza pianką PUR Kielce, podczas termomodernizacji należy pamiętać aby świetliki dachowe z poliwęglanu oraz okna w dachu były odpowiednio zamontowane i ocieplone.

koszty użytkowania pompy ciepła
koszty użytkowania pompy ciepła

Moc pompy ciepła powietrze/woda i wielkość pomieszczenia?

Im większe pomieszczenie, tym mocniejsza pompa ciepła. Aby pompa pracowała wydajnie konieczne jest uwzględnienie wielkości ogrzewanego pomieszczenia, kubatury, ilości podgrzewanej wody użytkowej i innych warunków. Niewystarczająco mocna pompa będzie miała znacznie większe obciążenia, więc osiągnięcie wymaganej temperatury pokojowej zajmie więcej czasu, a to będzie wymagało wyższych kosztów energii elektrycznej. Korzystając z poniższej tabeli, możesz z grubsza obliczyć, jakiej pompy potrzebujesz.

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła przenosi ciepło z jednego środowiska do drugiego za pomocą sprężarki i obiegu chłodniczego. Pompa ciepła powietrze-woda to transfer ciepła z otoczenia do wody. Działa odwrotnie do lodówki – nie zamarza, ale grzeje.

Wentylator w jednostce zewnętrznej na siłę wciąga powietrze z otoczenia przez parownik. Parownik zawiera ciekły czynnik chłodniczy (freon), który podczas parowania pochłania ciepło z otaczającego powietrza. Następnie ciepły freon w stanie gazowym zostaje skompresowany przez kompresor i zamienia się w ciecz. W ten sposób temperatura czynnika chłodniczego wzrasta jeszcze bardziej. Gdy freon jest podgrzewany w ten sposób, przekazuje ciepło do skraplacza, który jest owinięty wokół zbiornika wody. Na koniec gorący freon oddaje ciepło, które jest pochłaniane przez wodę w zbiorniku. Schłodzony czynnik chłodniczy przechodzi następnie przez zawór rozprężny, gdzie wraca z powrotem do stanu gazowego, a proces rozpoczyna się od nowa.

Co się stanie, jeśli pompa ciepła powietrze-woda nie jest w stanie dostarczyć wymaganej ilości ciepła?
Wszystkie nowoczesne pompy ciepła mają wbudowane grzałki elektryczne o mocy cieplnej do 9kW. Urządzenia Tena są używane tylko przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, kiedy sprężarka nie jest już w stanie przenosić ciepła.

Kto powinien zainstalować pompę ciepła?

Równie ważnym aspektem przy wyborze pompy ciepła jest wybór rzemieślnika, który zainstaluje pompę ciepła w Twoim domu. Dobry rzemieślnik – prawdziwy profesjonalista w swojej dziedzinie – doradzi i pomoże dobrać odpowiednią pompę ciepła oraz zadba o odpowiednie przygotowanie urządzeń do użytkowania, udzieli gwarancji na produkt i wykonaną pracę. Zwracamy uwagę, że w niektórych przypadkach prace związane z montażem pompy ciepła mogą być wykonywane wyłącznie przez certyfikowanych specjalistów zgodnie z procedurą ustanowioną przez prawo.

Jaka jest różnica między systemami pomp ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda?

Pompy ciepła powietrze-powietrze przekazują ciepło lub zimno bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu, tak jak klimatyzatory. Inwerter pozwala osiągnąć szybkie grzanie i chłodzenie przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Pompy ciepła powietrze-woda przekazują końcowe ciepło do wody, dzięki czemu pomieszczenia ogrzewane są grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym. Tutaj system pompy ciepła powietrze-woda-powietrze chłodzi i ogrzewa pomieszczenia bezpośrednio przez powietrze, jednocześnie oddając ciepło do grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego i przygotowując ciepłą wodę do użytku domowego.

Kiedy wybrać system powietrze-powietrze?

System powietrze-powietrze ogrzewa tylko jedno pomieszczenie, dlatego najlepiej sprawdza się tam, gdzie jest jedna duża przestrzeń. Natomiast system ogrzewania powietrzno-wodnego zaleca się montować w domach lub mieszkaniach o standardowym układzie z wieloma wydzielonymi przestrzeniami, ponieważ może ogrzewać wiele pomieszczeń jednocześnie. Pompy ciepła powietrze-powietrze można łączyć ze wszystkimi konwencjonalnymi systemami grzewczymi, zmniejszając w ten sposób koszty ogrzewania, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach i zapewniając odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach. To doskonały wybór do ekonomicznego ogrzewania pomieszczeń.

pompa ciepła Gliwice Śląskie
pompa ciepła Gliwice Śląskie

Dlaczego warto wybrać system powietrze-powietrze?

Nie ma potrzeby instalowania oddzielnego systemu grzewczego, tj. grzejników czy kanałów nawiewu ciepłego powietrza;

W jednym systemie otrzymujesz trzy funkcje – ogrzewanie pomieszczeń zimą, chłodzenie latem i oczyszczanie powietrza;

W porównaniu z innymi systemami grzewczymi inwestycja nie jest duża i szybko się zwraca;

Pompy ciepła powietrze-powietrze mogą być instalowane w każdym domu – zarówno istniejącym, jak i nowo wybudowanym;

Nawiewany strumień powietrza porusza powietrze w pomieszczeniu, lekko je wysuszając, zapobiegając w ten sposób pojawianiu się i/lub rozprzestrzenianiu się pleśni;

Oceń: